Uwaga: Propaganda wojenna

- autor: libertypapers

Piętnastoletnia Nayirah al-Ṣabaḥ zwana przez media „pielęgniarką Nayirah” w październiku 1990 roku zeznawała przed komisją Kongresu USA. Twierdziła, że pracowała w szpitalu w Kuwejcie jako wolontariuszka podczas gdy iraccy żołnierze zajęli ten kraj. Jej zeznania wstrząsnęły zachodnim światem. W bardzo emocjonującym wystąpieniu zalana łzami wspominała:

„Widziałam jak iraccy żołnierze weszli do szpitala z bronią. Wyjęli dzieci [noworodki] z inkubatorów  …[płacz] wyjęli dzieci z inkubatorów i pozwolili im umrzeć na podłodze…[płacz] „

Oto film z jej zeznania:

W listopadzie 1990 roku prezydent Bush na spotkaniu z żołnierzami powtórzył historię dziewczyny opowiadającej o dzieciach wyjmowanych z inkubatorów.

Jest to typowy przykład propagandy wojennej mającej na celu usprawiedliwienie wojny w oczach opinii publicznej. Przeciwnik stosuje nieludzkie praktyki. Rzeczy niepojęte dla normalnego człowieka. Przeciwnik to po prostu potwór mordujący dzieci wyrzucając je z inkubatorów. Horror w biały dzień, prawda? A więc do broni…

Pojawił się jednak pewien problem. Nikt nie zwrócił uwagi, że słynna Nayirah al-Ṣabah mówi po angielsku perfekcyjnie i to w dodatku z amerykańskim akcentem. Okazało się bowiem, że dziewczyna rzeczywiście była na wakacjach w Kuwejcie, ale nigdy nie była pracowała jako wolontariusz, a podczas swojej wizyty w szpitalu widziała tylko jeden inkubator i wcale nie było tam żołnierzy. Lekarz pracujący w tym czasie w szpitalu w Kuwejcie stwierdził, że jego placówka posiada 25 inkubatorów, ale wszystkie dzieci miały się dobrze i nikt nie wyrzucał ich na podłogę. Okazało się również że piętnastoletnia Nayirah al-Ṣabah jest córka ambasadora Kuwejtu w USA .

Typowe kłamstwa mające na celu usprawiedliwienie wojny w oczach opinii publicznej są stosowane dość często. Jednym z ostatnich jest okładka magazynu Time przedstawiająca zdjęcie młodej dziewczyny oszpeconej przez Talibów (obcięli jej nos i uszy)

Jeśli ktos uważa, że to przypadek to współczuje. Wojna w Afganistanie ma coraz więcej przeciwników, bo rzeczywiście tzw. siły koalicji antyterrorystycznej ponoszą coraz więcej porażek. A ostatni wyciek 90 tysięcy dokumentów z WikiLeaks tylko to potwierdza. Trzeba więc społeczęństwu przypomnieć „o co walczymy”.*

Nie mam żadnych dowodów, że to zdjęcie nie jest prawdziwe. Zrobienie takiej manipulacji w Photoshopie zajmuje jednak tylko chwilę. Opowieść o dziewczynie bardzo przypomina jednak sprawę z Kuwejtu:

„Oszpecona i upokorzona, skrzywdzona przez własnego męża i talibskich watażków. Zdjęcie pozbawionej nosa i uszu 18-letniej Aishy trafiło na okładkę prestiżowego tygodnika „Time”. Dziewczyna została okrutnie oszpecona po tym jak próbowała uciec od swojego męża, który od dłuższego czasu znęcał się nad nią. Talibski sędzia wymierzył karę, wyrok osobiście wykonał mąż Aishy.Ludzie którzy popełniają te okropne zbrodnie, prawie nigdy nie są karani.(..)Amerykański tygodnik w tę debatę włącza się z impetem, ale też wykorzystuje wizerunek kobiety, która wiele ryzykuje. – Ci talibowie są tacy okrutni! Oni nie dadzą jej spokoju. I wykorzystają każdą okazję do tego, by ją zabić” źródło tvn24.pl

A więc mamy okropną zbrodnie (wcześniej wyrzucanie noworotków z inkubatorów, teraz obcinanie nosa i uszu). Mamy zbrodniarza (wcześniej iraccy żołnierze, teraz talibowie). Trwa wojna i teraz już wiecie komu trzeba dokopać?

Jeśli chcecie to wierzcie w tą propagandę, ale stawiam dolary przeciwko orzechom (i to dosłownie co wyjaśnie za chwilę) że ta dziewczyna albo w ogóle nie istnieje, albo zdjęcie jest po fotomontażu, albo wcale nie została oszpecona przez swojego męża na polecenie sądu talibskiego. Jeśli istnieje to może być to ofiara jakiegoś wypadku. Być może za parę miesięcy prawda wyjdzie na wierzch. Jednak ja upierać będę się przy swoim.

Natomiast jest promyk nadzei, że poznamy prawdę otóż :

„Redaktor naczelny gazety przyznaje, że miał wątpliwości czy zdjęcia zamieszczać na okładce. – Brałem pod uwagę różne aspekty tej sprawy. Oczywiście najważniejszy dotyczył jej bezpieczeństwa. Bardzo o to dbamy i chcemy, by teraz opuściła Afganistan i przeszła operację plastyczną – powiedział Rick Stengel z „Time’a”.”

Otóż oświadczam, że jeżeli historia okaże się prawdą i zostanie wiarygodnie potwierdzona, a dziewczyna rzeczywiście opuści Afganistan skontaktuję się z kim trzeba i wpłacę ze swojej strony 1000 USD na operację dla tej dziewczyny. Jestem gotowy to zrobić i umieścić potwierdzenie wpłaty na swoim blogu. Proszę was więc o obserwowanie historii tej dziewczyny i informowanie mnie regularnie. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że to kompletna bzdura tak samo jak wyrzucane na podłogę noworodki w Kuwejcie.

moraine

Reklamy

5 Komentarzy to “Uwaga: Propaganda wojenna”

 1. Jako liberał poczytuję czasem tego bloga i się zastanawiam czy ma on coś wspólnego z myśleniem… Ops, przepraszam, w podtytule jest „wolnościowców” a nie „wolnomyślicieli”.

 2. ale o co chodzi?

  „maz obcial zonie nos i uszy na polecenie sądu talibskiego”

  naprawdę wierzysz w takie bzdury? A nawet jesli to czy to jest powód zeby wysyłać tam żołnierzy NATO? Co to ma wspólnego z wojną? Łykaj tą propagandę tylko się nie zachłyśnij.

 3. W lampę z ludzkiej skóry zrobioną przez nazistów też wierzysz?
  W mydło z ludzi?
  W zmniejszane glowy dwóch polskich chłopów które okazały się indianami z ameryki południowej też?

  Współczuje.

 4. Mydło z ludzi było robione w ramach „eksperymentu”. Mitem jest natomiast wytwarzanie go na masową skalę. Potwierdza tę myśl nazistowską m.in. IPN http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/202035,ipn-potwierdza-nazisci-robili-mydlo-z-ludzi.html

  Pewnie prawdą jest też to, że okaleczają te biedne dziewczyny gdzieś tam w Arabowie zgodnie z prawem (moim zdaniem to piękny przykład tego, że nie należy łączyć polityki z religią i trzeba zmniejszać rolę państwa). Natomiast z powodu wyrzucania dzieci z inkubatora czy okaleczenia dziewczyny nie powinno się rozpoczynać wojen.

  W wolnym społeczeństwie każdy może sobie myśleć co chce, może zaprzeczać albo i nie istnieniu obozów koncentracyjnych, może nie wierzyć albo i wierzyć w zmniejszanie głów Polaków czy robieniu lamp ze skóry, mydła czy innej substancji. Może publikować swoje wypowiedzi, posty, artykuły. Można starać się wykazać, że się myli ale obrażanie kogokolwiek tylko dlatego, że ma inne zdanie jest co najmniej głupie, jeśli nie antylibertariańskie. No chyba, że jest komunistycznym agentem. Choć przy konserwatywno-libertariańskim założeniu, że to każda osoba, która myśli inaczej, pozwala to obrażać 97,5% społeczeństwa 😉

  • „W wolnym społeczeństwie każdy może sobie myśleć co chce, może zaprzeczać albo i nie istnieniu obozów koncentracyjnych…”

   Wolność to cecha, która można przypisać jednostce, a nie społeczeństwu. I ty jesteś libertarianinem? Wolne żarty.

   „…(moim zdaniem to piękny przykład tego, że nie należy łączyć polityki z religią i trzeba zmniejszać rolę państwa).”

   Jeśli chodzi o islam, to nie jest tylko religia, to cały ustrój, więc NIE DA się go oddzielić od państwa. Nawet w tzw. islamskich państwach laickich żaden sędzia nie wyda wyroku sprzecznego z Koranem.

   Jeśli chodzi o katolicyzm – to Watykan zabrania angażowania się duchownych w politykę, przynajmniej bezpośrednio. Ale czy to dobrze? Czy taki biskup, chociażby Pieronek nie byłby lepszym senatorem niż tow. Szyszkowska? Twoim zdaniem kościół be, nie powinien się wtrącać, chociaż mamy demokrację i księża są obywatelami RP tak samo jak lewacy.Oni mogę, ale Kościół nie, mimo że to lewactwo rujnuje Polskę.

   „Można starać się wykazać, że się myli ale obrażanie kogokolwiek tylko dlatego, że ma inne zdanie jest co najmniej głupie, jeśli nie antylibertariańskie. No chyba, że jest komunistycznym agentem. Choć przy konserwatywno-libertariańskim założeniu, że to każda osoba, która myśli inaczej, pozwala to obrażać 97,5% społeczeństwa ”

   Masz jakieś kompleksy związane z konserwatyzmem? Po co puszczasz takie bździny? Odjąłeś od 100 % społeczeństwa wyborców JKM-a i czemu ma to służyć? Dziecinada. Jasne, każdy koliber to maniak spiskowy, głupek i talib, który chce zakazywać porno:
   https://libertarianie.wordpress.com/2010/07/18/anatomia-lewicy/ – tutaj odpowiedziałem na wszystkie twoje kalumnie dotyczące konserwatywnego liberalizmu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: